Årets Idrottsevenemang avgjort – här är vinnaren

Vice ordförande Kristina Alvendal var på plats och tog emot priset. Foto: Svenska Bordtennisförbundet
Vice ordförande Kristina Alvendal var på plats och tog emot priset. Foto: Svenska Bordtennisförbundet

Vid Sport & Affärers årssummering uppmärksammades Svenska Bordtennisförbundet genom att Europe Smash 2025 utsågs till Årets Idrottsevenemang. Vice ordförande Kristina Alvendal var på plats och tog emot priset, som är ett kvitto på sommarens succé i Malmö.

När världseliten under elva dagar i augusti samlades i Malmö Arena och Baltiska Hallen blev det en ordentlig folkfest med underhållning från morgon till kväll. Truls Möregårdhs framfart bidrog till stort lokalt intresse, och när han slog in matchbollen i finalen bjöd de fullsatta läktarna på en ljudnivå som sällan tidigare skådats vid svenska bordtennisevenemang.

Nu förevigas alltså Europe Smash 2025 som “Årets Idrottsevenemang”, när Sport & Affärer nyligen hade sin årssummering på anrika Nalen i Stockholm. Kvällen var fylld av panelsamtal, mingel med representanter från sportens alla hörn, och avslutningsvis en prisutdelning för årets vinnare.

– Fantastiskt roligt att få vara på plats och ta emot detta pris. Det finns en otroligt stor beundran och nyfikenhet kring hur svensk bordtennis nu växer och hur mängden barn och unga strömmar till klubbar i hela landet. Mängden stora internationella evenemang som förbundet arrangerar i Sverige har starkt bidragit till denna positiva utveckling, säger Kristina Alvendal, vice ordförande i Svenska Bordtennisförbundet, och representant på plats under kvällen på Nalen.

Evenemanget var den första Grand Smash-turneringen som arrangerades i Europa. Under 2025 var Malmö värdstad tillsammans med Singapore, Peking och Las Vegas.

– Det är väldigt roligt att evenemanget uppmärksammas med detta pris. En Grand Smash-turnering är en enorm maskin som aldrig tidigare hade anordnats i Europa, och genom hårt slit från alla inblandade visade vi att det går. Vi tror att arrangerandet av dessa stora evenemang kan bidra till både tillväxt och andra mervärden i svensk pingis, och då gäller det att leverera när man väl får chansen, säger Johnny Ewerstein, evenemangschef på Svenska Bordtennisförbundet.

Källa: Svenska Bordtennisförbundet