Dansmuseet flyttar till Hagalund och ändrar inriktning

Alla får dansa! Barn och familj blir en viktig målgrupp i det nya Dansmuseets danslekvärld. Öva balans, snurr, takt och mycket annat. Sätt fart både på kroppen och huvudet! Foto: Johannes Hjorth
Alla får dansa! Barn och familj blir en viktig målgrupp i det nya Dansmuseets danslekvärld. Öva balans, snurr, takt och mycket annat. Sätt fart både på kroppen och huvudet! Foto: Johannes Hjorth

Dansmuseet lämnar Stockholms innerstad och etablerar sig i Hagalund i Solna, utanför Stockholm. Flytten innebär en ny inriktning med fokus på dans, rörelse och hälsa, särskilt riktat mot barn och ungdomar. Det nya museet blir en central del av utvecklingen av Hagalunds centrum.

Museet blir den första kulturinstitutionen som etablerar sig i Hagalunds nya centrum, som ingår i utvecklingsprojektet Hagalundslyftet. Området genomgår en omfattande omvandling med nya bostäder, renoverat centrum och en ny tunnelbanestation som öppnar 2028.

Ny inriktning på rörelse och hälsa

Det nya museet ska rikta sig särskilt till barnfamiljer och ungdomar. Fokus ligger på dans, rörelse och hälsa, och en större del av de internationella samlingarna ska visas i nya utställningar. En ”danslekvärld” för barn blir öppen året runt och i mitten av museet planeras ett dansgolv.

"Barn, nej förresten nästan alla, rör på sig alldeles för lite. Dansmuseet ska bli en plats som inspirerar till rörelse och kunskap om dans och kroppen", säger museichef Hans Lindholm Öjmyr. Han tillägger: – Den finns en otrolig potential i Hagalund och ett stort engagemang hos de som bor där.

Historisk koppling till dansen

Hagalund har länge haft en betydelsefull roll för dansen i Sverige, särskilt inom streetdance. Dansaren, koreografen och pedagogens Melpo Mellz rötter finns i området.

"Blue Hill var startpunkten. Där fann jag dansen, gemenskapen och drömmarna, allt det som blev min framtid, säger Mellz. – Men att Dansmuseet skulle flytta dit kunde jag nog inte ens drömma om!"

Tidsplan och lokalisering

Arbetet med att hitta rätt lokaler för museet sker i samarbete med bostadsstiftelsen, vars dotterbolag Solnabostäder äger centrumfastigheten. Museet ska stå klart under 2028/2029, parallellt med färdigställandet av Hagalunds nya centrum.

Innan det nya Dansmuseet öppnar kommer Dansmuseet c/o Hagalund finnas i en tillfällig lokal i området. Där blir det workshops, dansgolv, teststationer till utställningar och många samarbeten med boende i närheten. Dansmuseet c/o Hagalund planerar att öppna hösten 2026.

Källa: Dans Museet och Signalisten