Nu inleds ytterligare en etapp för det stora projektet i Stångån i Västernorrland. Ett helt vattendrag utan vandringshinder är slutmålet.
Sportfiskarna tillsammans med andra aktörer storsatsar i Stångån, som är det enda större biflödet till Ljungan nedströms Viforsens kraftverk. Nu inleds arbetet med att ta bort regleringsdammen vid Torringen och senare i sommar även dammen vid Torrsjö.
– Vi avvecklar vår verksamhet i Stångån för att gynna miljön och fisken, berättar John Forsell från Torrsjö Kraft som äger dammarna som nu tas bort.
Arbetet vid regleringsdammen i sjön Torringen, Stångåns källsjö, inleds i början av juli. En månad senare startar arbetena vid dammen i Torrsjö, lite längre nedströms i vattendraget.
– Sommarens arbeten är ytterligare ett steg mot slutmålet att Stångån ska vara helt fritt från vandringshinder – till förmån för havsöring, ål och andra arter, säger Joel Norlin från Sportfiskarna.
När Torrsjö Kraft har avvecklat sina dammar i Stångån kommer Sportfiskarna att köpa en fastighet med fallrätterna av Torrsjö Kraft. På så sätt säkras ett fritt strömmande vattendrag för kommande generationer. Köpet av fastighet och fallrätter finansieras med stöd av stiftelsen European Open Rivers Programme och Bra Miljövals miljöfond.
– Vi har kommit fram till att det bästa för oss är att avveckla vår verksamhet i Stångån. Att Sportfiskarna tar över en av våra fastigheter och fallrätterna samtidigt som man gör en satsning på fiskevård i Stångån känns som en jättebra lösning för oss och för Stångån, säger John Forsell från Torrsjö Kraft.
Det finns också ett stort behov av ytterligare fiskevårdsåtgärder i Stångån.
– I sommar kommer vi bland annat att restaurera strömsträckor vid Skärsätt och Ovansjö, där dammar togs bort förra året. I det arbetet samarbetar vi med Sundsvalls kommun, Länsstyrelsen i Västernorrland och Njurunda södra fiskevårdsområde, förklarar Joel Norlin.
Om Stångån och arbetet för fria vandringsvägar
- Stångån är ett biflöde till Ljungan som har varit stängt för fiskvandring i hundratals år. Stångån rinner cirka tre mil från sjön Torringen till mynningen i Ljungan.
- För ett år sedan fanns åtta större dammar i vattendraget, fyra av dessa togs bort 2024.
- Efter arbetena som nu inleds återstår två dammar. De två kvarvarande dammarna ägs av Sundsvalls kommun som jobbar på lösningar för att skapa fria vandringsvägar.
- Arbetet ska stärka den biologiska mångfalden och arter som gynnas är exempelvis havsöring, ål och flodnejonöga. I nedre Stångån har även laxungar påträffats.
Källa: Sportfiskarna