Vid golfbanan i Idre finns planer på ett nybyggt hotell med spa och nio nya hål. Planerna ska finansieras med hjälp av försäljningen av tomter för den som vill ha ett hus i anslutning till golfbanan.
Hotell, fritidshus och nio nya hål på den redan befintliga golfbanan. Det kan snart bli verklighet i Idre där projektet Idre Golf, Ski och Spa planeras. Det hela hänger dock på finansieringen.
– Tomterna är klara för försäljning och det är de pengarna som ska finansiera resten av projektet, säger Fredrik Litzén, Headpro på Idrefjällens golfklubb som är en av initiativtagarna till Idre Golf, Ski och Spa.
Den som köper en tomt har möjlighet att bygga ett eget fritidshus i anslutning till första utslaget på golfbanan och i närheten av Idre Fjälls skidanläggning. Köper man en av de stora tomterna finns det till och med plats för två hus. Ambitionen är även att gäster redan i år ska ha möjlighet att hyra in sig i nybyggda stugor.
– Vi tittar på olika leverantörer och för tillfället lutar det åt att vi väljer hus producerade av lokala hantverkare. Tanken är att gäster ska kunna boka in sig redan i sommar.
Framöver finns det dock större planer på ett hotell med tjugo rum samt en spa- och konferensanläggning.
– Vi vill skapa en året runt-anläggning med skidåkning och golf. Eftersom golfbanan redan i dag är väldigt populär tror vi mycket på projektet. Idrefjällens golfbana är enligt tidningen Svensk Golf Sveriges vackraste golfbana och golfklubben valdes 2008 till Årets golfklubb av Sveriges sportjournalister.