Gala för vilda djur drog in 2,5 miljoner kronor

The Perfect World Foundations grundare Ragnhild och Lars Jacobsson. Foto: The Perfect World Foundation
The Perfect World Foundations grundare Ragnhild och Lars Jacobsson. Foto: The Perfect World Foundation

Den 15 september arrangerade den svenska organisationen The Perfect World Foundation galan The Elephant Ball, som är en stödgala för hotade vilda djur, på Clarion Hotel Post i Göteborg.

Galan har uppmärksammats i internationell media och under kvällen samlades 2,5 miljoner kronor in. Pengarna ska gå till att stötta ett antal olika artbevarande projekt och utbildningskampanjer, i år med extra fokus på elefanter. Idag dödas fyra elefanter i timmen av tjuvjägare för betarnas skull.

Galan fick även celebert besök av ett antal kändisar. Bland annat närvarade Martin Stenmarck, Lars Wallin, och Sarah Ferguson, hertiginna av York.