Mats Rofors blir ny vd för Sweden Hotels

Foto: Johan Dahlquist
Foto: Johan Dahlquist

Nu tar Mats Rofors, tidigare restaurangdirektör för Gothia Towers i Göteborg, tar över som VD för Sweden Hotels. Mats Rofors tar över efter Eva Palmgren, som varit vd under tio år. Rofors främsta uppgift blir att göra Sweden Hotels till ett team och locka fler hotell till kedjan.

– Eva har gjort ett fantastisk jobb med stort personligt engagemang. Nu är det viktigt att vi fortsätter slipa på allt bra som Eva byggt upp under sina tio år med kedjan, säger Mats Rofors, ny VD på Sweden hotels.

    – Tillsammans med mina tidigare medarbetare har vi lyckats förvandla Gothia Towers till en fantastisk mötesplats. Nu startar vi resan med att utveckla Sweden Hotels – en hotellkedja med ett fantastiskt namn, säger Mats Rofors ny VD på Sweden hotels.