Ny kryssning längs Göta Kanal

Bergs slussar, Göta Kanal. Foto: Visit Linköping
Bergs slussar, Göta Kanal. Foto: Visit Linköping

Snart är det premiär för en helt ny kryssning på Göta Kanal från Bergs Slussar. Det är passagerarbåten M/S Prinsen som erbjuder kortare turer på kanalen. En förmiddagstur mellan Berg och Ljungsbro tur och retur samt en eftermiddagstur ner och upp för slusstrappan Carl Johan. 

Kryssningarna kommer att erbjudas veckans alla dagar förutom måndagar till och med 10 september. Förutom M/S Prinsen trafikerar M/S Wasa Lejon traditionsenligt sträckan mellan Berg och Borensberg hela sommaren. I omvänd riktning avgår M/S Ceres från Borensberg till Berg där man på tillbakaresan kan välja att cykla längs kanalen eller åka buss.

I Kinda kanal trafikerar den för året nyrenoverade M/S Kind sträckan mellan Linköping och Rimforsa med start 20 maj. Kryssningarna avgår från centrala Linköping bredvid restaurang Stångs Magasin.

- Så här många möjligheter att kryssa på våra två kanaler har tidigare inte erbjudits i Linköping i modern tid. Det har tidigare också saknats kortare kryssningar för dom som har mer begränsat med tid så det är därför mycket glädjande att M/S Prinsen fyller den luckan i Berg. Nu saknar vi bara förbindelsen vattenvägen mellan Linköping och Berg så att vi kopplar ihop Linköping City med Bergs Slussar som sommartid är ett av Linköpings största besöksmål säger Jörgen Nilsson, affärsutvecklingschef, Visit Linköping & Co.