Tylebäck i samarbete med Hotellkedja

Foto: Sweden Hotels
Foto: Sweden Hotels

Hotell Tylebäck i Tylesand tar nu nästa steg i utvecklingen med hjälp kedjan Sweden Hotels. Totalt har Tylebäck 69 hotellrum, en vandrarhemsdel med 20 rum, samt åtta stugor i olika storlekar.

– Tylebäck är ett riktigt smultronställe med närheten till stranden och den direkta anslutningen till en av Sveriges bästa golfanläggningar. Nu ser vi fram emot att utveckla erbjudandet och skapa kännedom kring den fina fullservice-anläggning de besitter idag, säger Eva Palmgren VD på Sweden Hotels.

– Vi har varit noga med att välja en kedja som jobbar för hotellutövaren. Med Sweden Hotels förbättrar vi erbjudandet utan stora förändringar och vi behåller vår nuvarande identitet, säger Mats Petersson VD på Tylebäck.

Sweden Hotels idé är att förvalta det personliga hos varje enskilt hotell utan varken stora förändringar eller att lägga sig i hotellens drift.

– Sweden Hotels serverar en helhet där vi kan plocka det som passar oss. Nu ser vi fram emot att vara en del av ett större sammanhang där vi kan bolla frågor och nätverka för att få hjälp från övriga Sweden Hotels, säger Mats.