Sälenfjällen ger kommunens barn fria Skipass

Foto: Destination Sälenfjällen.
Foto: Destination Sälenfjällen.

Under hela skidsäsongen 2016/2017 kommer Sälenfjällen att erbjuda gratis Skipass till alla barn och ungdomar tom 15 år, folkbokförda och skrivna i Malung– Sälens kommun.

 - Att det är så många lokala barn och ungdomar tom 15 år i kommunen, som har tagit chansen till ett gratis Skipass de senaste åren på hemmaplan är helt fantastiskt, över 500 st. per säsong, säger Charlotte Skott, Vd Destination Sälenfjällen.

- Självklart vill vi fortsätta att bidra så nu ger vi samma möjlighet för fjärde året i rad, avslutar Charlotte.

 Besöksnäringen med skidåkningen som bas, är en tung basnäring i Malung- Sälens kommun och generar många arbetstillfällen och andra positiva tillväxtvärden. Att erbjuda gratis Skipass för barn och ungdomar tom 15 år, folkbokförda och skrivna i Malungs-Sälens kommun, är ett sätt att redan från tidig ålder kunna ge en inblick i besöksnäringens möjligheter.